Hoztunk egy beszámolót Mezőhegyesről, az Agrár-EDIH Szaktanácsadói képzés második napjáról, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság 11-es majori szarvasmarhatelepéről. További részletek, szöveges, képes és videós tartalmak itt találhatóak, az esemény közösségi média aloldalán.
Az Agrár-EDIH projektmenedzsere, dr. Hermann Tamás nyitotta meg a rendezvényt, bemutatva a szaktanácsadói gyakorlatban használható digitalizációs tanácsadási módszertan és eszközök előnyeit.
A délelőtt két órájában Bónus Krisztián, a házigazda Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság precíziós gazdálkodási csoportvezetője tartott két órás bemutatót. Ismertette a tőszámszabályozás, az öntözés, a differenciált inputanyag kijuttatás és a betakarítás tapasztalatait az általuk alkalmazott rendszerekben. Beszélt a kísérletekről, azok eredményeiről és összefüggéseiről is.
A szaktanácsadó rendszerekkel és az AgOpenGPS ismereteivel folytatódott a program. Az előadók: Csótó Mihály és dr. Papócsi László, az AEDIH szakembere, valamint Gunics Balázs gazdálkodó, agrárinformatikus voltak.
A délután főszereplői Gödöllőről, Keszthelyről és Mosonmagyaróvárról jöttek. Az AEDIH gödöllői csapatából ketten, dr. Papócsi László és Csótó Mihály, a NAK-tól Jakab Ágnes, valamint a Széchenyi István Egyetemről Vér András érkezett. Számos fontos szaktanácsadási pályázat, együttműködés és rendszer eredményeit és lehetőségeit mutatták be már megvalósult közös munkákon. Szó volt több, az európai kontinensen szervezett együttműködésről, mely mindegyike az adat alapú szaktanácsadás sikerét támogatja. Érdemes megismerni ezeket a rendszereket, mert rengeteg hasznos lehetőséget kínál a digitalizáció által.
Papócsi László a FAIRSHARE esettanulmányról és rendszeréről, valamint a FARMSTool előnyeiről beszélt, téma volt még a szaktanácsadási napló, az ügykezelési és monitoring rendszer, és több, további szolgáltatási és projekt lehetőség is. Ezekről érdemes minket keresni, mert számos hasznos program áll a gazdák és a szaktanácsadók részére. László beszélt az AEDIH projekt felhasználói felületek, a regisztráció, a szolgáltatástár, valamint a de minimis ügyintézés témájáról is.
A CAPTIVATE gazdaság fenntarthatóság-értékelési eszközről, Csótó Mihály, az AEDIH szakembere beszélt. Ezek a szempontok szélesebb adatgyűjtést igényelnek, cserébe felkészítik a gazdálkodót és a szaktanácsadót a területek és a termény új értékelési rendszerére. A tanulás lényeges, érdemes megismerni a rendelkezésre álló lehetőségeket, mert így a minőséget hangsúlyozva nagyobb haszon is elérhető.
A NAK részéről Jakab Ágnes az i2connect program eredményeiről is beszélt, valamint a szaktanácsadást támogató programok kínálatát is bemutatta. A szaktanácsadók számos hasznos programból és szolgáltatásból válogathatnak, ha fejleszteni szeretnék a tevékenységüket. Erre a digitalizáció megfelelő megoldás, segít kézben tartani az adatokat és pontosan emlékezni mindenre, adatok alapján. Az összefüggések elemzése továbbra is a szaktanácsadó feladata, ezt könnyíti meg jelentősen a modern technológia - mondta.
Az interaktív innováció is téma volt, akárcsak az 1500 mintagazdaságból álló nemzetközi program, amit Mosonmagyaróváron nagyon aktívan kezelnek - erről dr. Vér András beszélt. Szólt még a Codecs és a ClimateFarm Demo projektek együttműködéseiről, azok következtetéseiről és ösztönző eredményeiről is. Közös ötletelésre is hívta a szaktanácsadókat, akik 3 csoportban alakították ki a javaslataikat, majd mindhármat a másik két csoporttal együtt elemezték és beszélték át. Hasznos idő volt, jó javaslatokat fogalmaztak meg a résztvevők, érdemes szakmai beszélgetés alakult ki, érveléssel, vitával, fejlesztési ötletekkel. Az együttműködés végül eredményes és továbbgondolandó javaslatokat hozott mindhárom csoportnál.
A nap záró előadója dr. Hermann Tamás volt, aki a talajadatok gyűjtéséről, rendszerezéséről, elemzéséről és következtetések támogatásáról beszélt gyakorlatiasan. A termőzóna elkülönítés témájáról is szólt, majd az eltérő adatrétegek egymáshoz rendelése utáni elemzésekre tért ki. Több a témáról az esemény aloldalán, videón, itt.
Köszönjük nektek, hogy velünk voltatok Mezőhegyesen!
Az Agrár-EDIH csapat