Ugrás a tartalomra

Sikeres volt a szarvasmarha Demo Day: állattenyésztési gyakorlatot tartottunk Karcagon és Tetétlenen

csurjazs küldte be időpontban

Agrár-EDIH állattenyésztési gyakorlat - Demo day Karcagon és Tetétlenen - címmel szerveztünk programot 2025. július 9-én, szerdán. 

A program Karcagon, a NAK Irodában kezdődött, ahol az érkezés és a regisztráció után az első előadó Dr. Márton Alíz, az ÖMKi állattenyésztési csoportvezetője volt. Ő a "Szenzortechnikák alkalmazhatósága és kiválasztási szempontok legeltetett állományokban" címmel tartott gyakorlatközpontú előadást.

Ismertette a hagyományos adatszerzés, illetve a Precision Livestock Farming (PLF) adatszerzés módjait, majd felsorolta, hogy milyen módszerek állnak rendelkezésre az adatgyűjtésre a legeltetett húsmarhatartásban. Kitért az állatra szerelhető szenzorok témájára, melynek fontos területe a kérődzés és az aktivitás megfigyelése. Részletesen bemutatta az ÖMKi által Zala vármegyében 2021-2023 között végzett kísérletsorozat tapasztalatait, összefüggéseit és eredményeit, melynek sok gyakorlati haszna volt a gazdák számára.

Másodikként a Mosonmagyaróvárról érkező Dr. Lencsés-Varga Erika, a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar Állattudományi Tanszékének egyetemi docense következett, aki a "Digitális eszközök alkalmazása az állatjóllét és az állomány-egészségügy optimalizálásában" címmel adott elő. 

A szakember az állatjóllét szolgálatában elérhető technológiákat és megoldásokat mutatta be, amelyekkel meg lehet felelni az állattenyésztést érintő új kihívásoknak. Ennek alapja az állomány-egészségügy javítása digitális eszközökkel, valamint a környezet és a takarmányozás optimalizálása. Beszélt a mesterséges intelligencia szerepéről, továbbá a Big Data - nagy adatrendszerek jelentőségéről, melyekkel a prediktív diagnosztika is elérhető.

A harmadik előadó Dr. Tempfli Károly, az Állattudományi Tanszék egyetemi docense tartott prezentációt, "Smart technológiák a digitalizálódó állattenyésztésben - a precíziós szarvasmarhatartás lehetőségei" címmel.

Ismertette a digitalizációs eszközök használatát a sertéstartásban, továbbá a telepirányítási szoftverek előnyeit, az egyedi etetést, az állatok reziduáis takarmányfelvételét (RFI), a szarvasmarhák legeltetésének hozambecslését, melyet műholdas távérzékeléssel, NDVI felvétel alapján tesz lehetővé a technológia. Szólt még az automata tejitatási rendszerről, a villanypásztorok gépi ellenőrzéséről, valamint a NIRS lehetőségek takarmányiparban történő használatáról is.

A szendvicsebédet követően elutaztunk a Demo Day gyakorlati helyszínét biztosító mintagazdasághoz, a Sárréti Mezőgazdasági Kft. tetétleni szarvasmarhatelepére. Itt a terepi gyakorlati bemutató következett, ahol bejártuk a gazdaságot és megismerhettük a tartástechnológia digitalizációs elemeit.