Ugrás a tartalomra

Gödöllőn kezdődött az Agrár-EDIH agrárdigitalizációs szaktanácsadó képzés

csurjazs küldte be időpontban

Új területen hirdettünk képzést, kifejezetten a KKV szektorban tevékenykedő agrárszaktanácsadóknak az Agrár-EDIH projektben. 

A három napos program részleteiről itt találsz több infót és részletet: https://www.facebook.com/events/1278643386850400/

3Az oktatásnak két fő célja van: 

  1. alapot nyújtani az agrárdigitalizációs technológiák használatához, 
  2. bemutatni azt a módszertant, ami lehetővé teszi a szaktanácsadóknak, hogy felmérjék a saját ügyfeleik agrárdigitalizációs képességeit és technológiai javaslat formájában ajánlásokat fogalmazzanak meg nekik a fejlesztésekre.

A képzésre olyan szaktanácsadók jelentkezését vártuk, akik motiváltak az agrárdigitalizációs technológiák alkalmazása iránt.

Az oktatás térítésmentesen (csekély összegű, de minimis támogatás formájában) igénybe vehető. A programunk a Szaktanácsadói névjegyzékben szereplő szaktanácsadók számára akkreditált, 10 kreditpontot érő szakmai rendezvény.

Szaktanácsadói képzés - Gödöllő, 2024. szeptember 19-20.

Időpont: 2024. szeptember 19-20. (jelenléti) és szeptember 30. (online)
A helyszín a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) B Kollégium 007-es terem és főépület 61-es terem volt.

 

#AEDIH #DAA #agrárdigitalizáció #szaktanácsadás #képzés #oktatás #precisionAG #mezőgazdaság 

Tematika:
 
1. nap - 9:00-16:00:
Az (A)EDIH tanácsadási módszertan és tanácsadási eszközök alkalmazása a szaktanácsadói gyakorlatban
Digitalizáció szerepe az üzemek működésében – termelés, menedzsment, termékpálya kapcsolatok (piac, támogatások)
Főbb kihívások, gátló tényezők, hajtóerők
Adat alapú tanácsadás szerepe, célja, tanácsadási módszertan alkalmazása
Adat alapú tanácsadás folyamata
Digitális érettség-mérés (DMA)
Digitális fejlesztési terv (Roadmap) készítés
Pénzügyi megtérülési terv készítés (AKI Cash-Flow tool)
Szaktanácsadási rendszerek a nagyvilágban
RAMONES Szaktanácsadási szolgáltatás nyilvántartása, szerződéskezelés, naplózás, monitoring, értékelés
CAPTIVATE Fenntarthatóságértékelés (FAO SAFA, SMART, CAPTIVATE)
FAIRSHARE digitális szaktanácsadási eszköztár
I2connect szaktanácsadói adatbázis és interaktív innovációs módszerek
ClimateSmartAdvisor – digitális eszköztár
Organic Farm Knowledge platform
Carbon Farming CE - Karbon kalkulátor
FARMSTool Terepi adatfelvételezés, adatgyűjtés, kérdőívezés, feldolgozás
WiseFarmer - Hasznos mobil applikációk az agráriumban
FAO-AZ – Fedezeti hozzájárulás (gross margin) kalkulátor, benchmarking (összehasonlító) eszköz
 
2. nap - 9:00-16:00:
Gazdálkodók által használt főbb digitális rendszerek áttekintése
Agrárdigitalizációs trendek: áttekintés, kihívások és a jövőbeli lehetőségek
Adatforrások. Környezeti szenzorok, drónok, robotok, navigáció, műhold adatok, korrekciós források, területmérés
Mezőgazdasági műveletek. Automatikus kormányzás, AgOpenGPS. Automatikus szakaszkezelés, differenciált kijuttatás. Hozamtérképezés, súlymérés, nedvességmérés
Precíziós állattartás eszközei
Gazdálkodói adatok feldolgozása, kezelése. Térképi adatok beolvasása, feldolgozása. Menedzsment zóna kialakítás és grid alapú tervezés. Kijuttatási tervek készítése, exportálása. Mérőállomási adatok kezelése, előrejelzések készítése. Gazdálkodói nyilvántartásokat, tervezéseket, jelentéseket támogató (farm menedzsment) rendszerek
 
3. nap - 9:00-16:00 - online
Mezőgazdasági e-Kormányzati rendszerek
eKérelem, előkészület, utóhasználat
eGN, kapcsolódó rendszerek, tervezések, jelentések
Mobilgazda, georeferálás, területmérés, lokáció pontosítás
ENAR, jelentés, adatexport, felhasználás jelentésekhez külsős szoftverekben
MePAR
Digitális Agrárakadémia Plusz (DAA+) portál és szolgáltatások
Egyéb (e-Közmű, Földhivatal, NÉBIH keresők, stb)
 
Az agrárdigitalizációs szaktanácsadás elsajátításával a tanácsadó elsősorban a mezőgazdasági tevékenységek hatékonyságát hivatott javítani. Az innovatív adatgyűjtési és elemzési megoldások használata egyre fontosabb a hazai agráriumban is és jó alapot adhat a közelgő (a 2021-es "Mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatása” című pályázat folytatásaként megvalósuló) precíziós pályázatokban való közreműködéshez.

A beszámoló itt következik:

Aktív az Agrár-EDIH délelőttje Gödöllőn, a MATE kollégiumi épületében. Az agrárdigitalizációs szaktanácsadó képzés első napjának programján a téma a digitalizáció volt. 
 
A rendezvényt Dr. Hermann Tamás, az AEDIH projektvezetője nyitotta meg.
 
Varga Péter Miklós stratégiai tanácsadó, a Digitális Agrárakadémia Plusz szakmai vezetője, a Cibus Hungaricus Alapítvány főtitkára, Gödöllőn végzett gépész előadásában a változás szükségességéről, a fejlesztések kezeléséről, a Roadmap és a digitalizációs szintlépés részleteiről, valamint a tanácsadók ebben betöltött szerepéről is beszélt. 
 
Jakab Ágnes tudásátadási szakértő a NAK részéről online, Csótó Mihály és Dr. Papócsi László, az Agrár-EDIH két szakértője pedig személyesen tartott fontos bemutatókat a program második szakaszában. Több gyakorlati példával és sikeres pályázattal ismertették a korábbi, a témához kapcsolódó eredményeket. A hatékonyságnövelés és a szaktanácsadói hálózatok fejlesztése támogatja a szakemberek és a rendszerek, végső soron pedig a gazdálkodás sikerességét is. A záró előadást Dr. Vér András, a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar tudományos főmunkatársa tartotta, interaktív feladattal, valamint 3 nemzetközi, agrárszaktanácsadással foglalkozó program bemutatásával.

 
 
Tartalmas volt a második nap is az Agrár-EDIH Szaktanácsadói képzés - Gödöllő programon a MATE kollégiumának 7-es, valamint a főépületének 61-es termében.
 
A három napos program részleteiről itt találsz több infót és részletet: https://www.facebook.com/events/1278643386850400/
 
A rendezvényen Dr. Teschner Gergely és Dr. Ambrus Bálint adjunktus kezdett, előbbi a dróntechnológia gyakorlatáról és lehetőségeiről, utóbbi pedig a növénytermesztés robotizációjáról és automatizálásáról beszélt. Tossenberger János professzor a sertéstartás, azon belül a takarmányozás digitalizációjáról épített új tudást a résztvevőkben, Gunics Balázs az RTK bázisállomások rendszeréről és költséghatékony kiépítéséről beszélt részletesen. A képzés résztvevői a programon több digitalizációs eszközt is kézbe foghattak, megismerhettek a helyszínen, időjárásállomás, szenzor és egyéb technológia is az asztalon volt. Az ebédszünetet követően folytatódott az állatos szakmai vonal. Dr. Lencsés-Varga Erika a "Digitális eszközök alkalmazása az állatjóllét optimalizálásában" címmel adott elő, majd Dr. Temfpi Károly a mutatta be a "Precíziós technológiák a sertéstenyésztésben" című előadását a többségében szaktanácsadókból álló hallgatóságnak.
 
Zárásként Milics Gábor professzor beszélt sokat a térinformatikai technológiák hasznosságáról és hatékony alkalmazásáról.