Az európai digitális innovációs központok (EDIH - European Digital Innovation Hubs) hálózatán belül a mezőgazdaság és az élelmiszeripar területén számos EDIH nyújt a digitális átalakulást támogató szolgáltatást a szektorban működő kis- és középvállalkozásoknak. Ezek a központok 2024-ben tematikus munkacsoportot hozta létre, melynek a magyar Agrár-EDIH is aktív tagja. A munkacsoport célja egyrészt az agrár-élelmiszeripari ágazatban azonosított kihívások, mint például a digitális innováció hiányának kezelése, másrészt az ebben az ágazatban működő szervezetek közötti együttműködés előmozdítása és fejlesztése, a tapasztalatok megosztása, legyen szó az EDIH-ek operatív működését támogató ismeretekről éppúgy, mint az agrár területeken releváns digitális eljárásokról. A munkacsoport legutóbbi ülése 2025. április 2-án volt, ahol többek között két EDIH is bemutatta eddigi tevékenységét, az agrárdigitalizáció fejlesztését elősegítő szolgáltatásait, illetve az azok mögött húzódó módszertani és gyakorlati megfontolásokat.
Az első EDIH a Horvátországban működő CROBOHUB++ volt, amely a mezőgazdaság mellett a gyártói és az energiaszektorokban is érintett, valamint szolgáltatásokat nyújt a közszféra intézményeinek is. A horvát innovációs központ elsősorban mesterséges intelligenciával (MI), illetve nagy teljesítményű számítástechnikával, valamint szuperszámítógépekkel (HPC) foglalkozik, így az általuk bemutatott, a mezőgazdasághoz témájában legközelebbi esettanulmányuk is az MI-használatán alapult, a prediktív mezőgazdaság témakörében. A pilot projekt keretében kontrollált környezetben gyűjtöttek nagy mennyiségű adatot a növényfejlődésről különböző klimatikus viszonyokat, illetve a klimatikus tényezők egymásra hatását szimulálva. A klímaváltozás hatásaira történő jobb felkészülést lehetővé tevő kísérlet során összesen 7000 klíma-forgatókönyvet futtattak le és hatmillió adatpontot rögzítettek a telepített szenzorhálózat segítségével, majd ezeket az adatokat gépi tanulási algoritmusokkal rendszerezték. A CROBOHUB++ ezen kívül foglalkozik például mikrolokális időjárási előrejelzések készítésével, továbbá azok pontosságának növelésével.
A második EDIH a görög DigiAgriFood volt, amely tisztán mezőgazdasági portfólióval rendelkezik. A DigiAgriFood által bemutatott két esettanulmány közül az egyik őszibarack- és körteültetvények öntözésének döntéstámogatását, az öntözési tervek készítését célozta, változatos szenzorok (talaj, növénynedvesség, levegő hőmérséklet és páratartalom), a meglévő öntözési rendszer és a szaktanácsadás kombinálásával, valós időbeli ajánlásokat létrehozva a gazdálkodó számára. A második példa az ipari kender termesztésének egységes menedzsmentjét célozta (drónos állapotfelmérés, NDVI integráció, környezeti adatok gyűjtése, döntéstámogatás), egy integrált online platform segítségével. Az előadás végén szó esett az EDIH-ek által a gazdálkodóknak nyújtott digitális fejlesztéseket elősegítő szolgáltatások kritikus pontjairól is. A görög tapasztalatok szerint a legfontosabb az igények pontos azonosítása, a folyamatos jelenlét a gazdálkodónál, illetve az állandó kommunikáció és visszajelzések begyűjtése. Mi az Agrár-EDIH-ben szintén kulcsfontosságúnak tekintjük ezeket a területeket, ezért is fejlesztettünk saját módszertant és eljárásokat a gazdálkodók igényeinek feltárására, valamint hoztunk létre saját szaktanácsadói hálózatot, amely biztosítja a jelenlétet és a szükséges kommunikációt.
Az EDIH hálózat Agrár- és Élelmiszeripari Munkacsoportjának (Agrifood Thematic Working Group) weboldala: https://european-digital-innovation-hubs.ec.europa.eu/knowledge-hub/thematic-groups/agrifood
CROBOHUB++ EDIH: https://european-digital-innovation-hubs.ec.europa.eu/edih-catalogue/crobohubplusplus
DigiAgriFood EDIH: https://digiagrifood.gr/en/